Naujienos
LAIKO TILTU Į MAŽĄJĄ LIETUVĄ
2010 Lapkričio 24

 
Mokslo populiarinimo seminaras „LAIKO TILTU Į MAŽĄJĄ LIETUVĄ“
2010 Lapkričio 19

Mokslo populiarinimo seminaras „Laiko tiltu į Mažąją Lietuvą“

2010 lapkričio 30 d.

Klaipėdos Etnokultūros centras (Daržų g. 10)

 

PROGRAMA


15. 00 Skaitomas 1918 m. Tilžės akto tekstas

15. 05 Sveikinimo žodis


Pranešimai

 

Rima Auštrienė Tilžės akto signataro E. Jagomasto veikla.

Rokas Kraniauskas Nauji kuršių gyvenviečių atradimai Palangos botanikos parke.

Audronė Kaukienė Kaip dėkojo senieji prūsai?

Letas Palmaitis Eksperimentinė prūsų kalba:pasiekimai ir perspektyvos.

 

Kavos pertraukėlė

16 15 – 16 30


Kristina Abelkytė Skepeta – lietuvininkių tapatybės ženklas (remiantis I. Simonaitytės kūryba).

Dainius Elertas Kelios Drevernos praeities mįslės.

Egidijus Bacevičius Poledinė baudomoji žvejyba Kuršių mariose XIX - XX a.: žūklės eiga, žodinis ir daiktinis paveldas.

Arvydas Urbis Mažosios Lietuvos riba su Didžiąja Lietuva ir Lietuvoje.

 

Diskusijos

 

Rengėjai: Lietuvininkų bendrija „Mažoji Lietuva“, Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras

 
Pristatomas leidinys "Pavėjui aš dainavau"
2010 Lapkričio 12

Klaipėdos etnokultūros centre lapkričio  18 d.   18 val. pristatomas Latvijos etnografų ir Šventosios kuršių bendruomenės sudarytas leidinys "Pavėjui aš dainavau". Jis unikalus  tuo, kad apima ne vieno dešimtmečio folkloro medžiagą, surinktą Šventosios apylinkėse, kur nuo seniausių laikų gyvenama kuršių palikuonių - latvių ir žemaičių.

 

 

Skaityti daugiau...
 
SVIATOSLAVO RERICHO INDIJA
2010 Lapkričio 02

 

            Lapkričio 3 d. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10). atidaroma Sviatoslavo Rericho tapybos reprodukcijų parodą „Indijos spalvos“. Parodą bus galima aplankyti visą lapkričio mėnesį.

Sviatoslavas Rerichas (1904-1993) didesnę savo gyvenimo dalį gyveno ir kūrė Indijoje. Įvairiausius šios šalies siužetus dažniausiai ir regime spalvomis žaižaruojančiose dailininko drobėse, kur atsiveria psichologiškai išraiškingi bei etnografiškai detalūs paprastų žmonių ir iškilių asmenybių portretai, buitiniai siužetai, peizažai su filosofiniu turiniu.  Sviatoslavo Rericho Indija – draugiška ir miela, šilta ir turtinga spalvomis, giliamintė ir paslaptinga, traukianti ir niekada neįminta iki galo...

 Indijoje Sviatoslavo Rericho kūryba buvo vertinama kaip vakarietiška ir atspindinti  krikščionišką pasaulėžiūrą, o vakaruose joje buvo įžvelgiama didelė Rytų įtaka. Šio menininko kūryboje galime atrasti įvairių šalių ir kultūrų, įvairių stilių pėdsakus, nes jis mokėsi Anglijoje ir JAV, dirbo Prancūzijoje ir Italijoje, daug keliavo bei savarankiškai studijavo senųjų dailės meistrų kūrybą Europos ir Amerikos muziejuose, domėjosi senosiomis Rytų civilizacijomis.

 Menininkas pripažįsta, kad jo gyvenimo ir kūrybos mokytoju buvo jo tėvas Nikolajus Rerichas, žymus XX a. dailininkas, filosofas ir visuomenės veikėjas. Nors jų abiejų kūryba persmelkta tomis pačiomis humanizmo idėjomis, kiekvienas jų žengė savo keliu, išlikdami visiškai savarankiškais ir nepakartojamais kūrėjais. Iš pirmo žvilgsnio kai kurie Sviatoslavo Rericho darbai primena Nikolajaus Rericho kūrybinę stilistiką bei filosofinį jų turinį, tačiau ar kas nors ir kada nors juos supainiojo? Visa tai byloja apie stiprią kūrybinę Sviatoslavo Rericho jėgą bei ypatingą jo meninę įtaigą.

Apie savo kūrybą Sviatoslavas Rerichas ne kartą yra sakęs: “ Kodėl aš eškau grožio, o ne to, kas negražu ar negatyvu? Visa tai, ką jūs pavaizduojate paveiksle, išlieka ateityje bei daro poveikį kitiems. Gyvenime mes galime nusisukti nuo to, kas negražu, tačiau, kai tai užfiksuojama meistriškai, mes nebegalime nuo to pabėgti.”

 

 
Liaudies ornamentai Jūsų namams
2010 Lapkričio 02

Etnokultūros centre spalio viduryje startavo renginių ciklas „Tradicija šeimai“.  Pirmieji vykę edukaciniai šiaudinių sodų vėrimo užsiėmimai sulaukė klaipėdiečių susidomėjimo.  Lapkričio 6 d. Etnokultūros centro darbuotojai kviečia ne tik į tolesnę pažintį su sodais, bet  siūlo ir naują veiklą – dekoravimą liaudiškais  ornamentais.

Šie užsiėmimai turėtų sudominti tuos, kurie vertina tradicinės kultūros keliu mus pasiekusią lietuvių liaudies ornamentiką bei ieško alternatyvų iš svetur atkeliavusiam  dekupažui.  Su tradicine daiktų puošyba, lietuvių ornamentikos įvairove lankytojus supažindins garsi Klaipėdos krašto tautodailininkė, "Lietuvos kaimo spindulio“ 2006 metų laureatė,  „Šilutės Sidabrinės Nendrės“ 2007 metų laureatė,  2008 m. respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“  Klaipėdos regiono laureatė   Angelė Rauktienė.  Moteris kartu su vyru Vytautu savo namuose įkūrė pirmąjį Lietuvoje privatų muziejų „Buities ir margučių palėpė“. Keletą „palėpės“ paslapčių tautodailininkė patikės ir klaipėdiečiams.

Į užsiėmimus lankytojai turėtų atsinešti kokį nors medinį nedažytą daiktą (tinka dėžutės,  skrynelės, šaukštai, mentelės, medinės šukos, rėmeliai, lentelės, vazonėliai ar kt), kurį norėtų išgražinti – išraityti gyvybės medžio šakas, pražydinti jas, pritupdyti paukščių ir prisirpinti uogų.  Užsiėmimuose veiklos užteks tiek mažam, tiek dideliam. Tėveliai galės dekoruoti atsineštus daiktus, o vaikučiai lavins savo rankeles raitydami ornamentus ant popierinių skrynių.

Angelė Rauktienė įsitikinusi, kad liaudiško spalvos ir ornamento pajautimą gali perprasti kiekvienas, to norintis. Tautodailininkės vadovaujami užsiėmimai turėtų duoti impulsą klaipėdiečiams į savo namus atnešti tradicijos grūdą, paskatins gražinti savo namus naudojant liaudies ornamentika. Tradiciniai raštai juk gali atgyti naujai pastatytų namų langinėse, balduose, ne tik senuose, bet ir moderniuose buities daiktuose. O gal dekoravimo pradžiamokslis padės pagražinti ne tik savo namus, bet sukurti malonią dovaną artimajam. 

 Į užsiėmimus lankytojai registruojami telefonu 8-46-310022. Dekoravimas liaudiškais ornamentais su tautodailininke Angele Rauktiene vyks lapkričio 6 - 27 d., šeštadieniais, 12.00 val.

Projektą "Tradicija šeimai" remia Kultūros rėmimo fondas.

 

 

 
Etnokultūros centre svečiuosis šeimos papročių tyrinėtoja
2010 Lapkričio 02

Lapkričio 5 d. 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centre svečiuosis Lietuvos istorijos instituto Etnologijos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Rasa Paukštytė – Šaknienė. Klaipėdiečius mokslininkė kviečia į paskaitą ,,Žmogaus gyvenimo ciklo papročiai. Kūdikio laukimas, gimtuvės“. Šia paskaita tęsiamas Etnokultūros centro renginių ciklas „Tradicija šeimai“

Dr. Rasa Paukštytė Šaknienė - kelių reikšmingų monografijų  - „Gimtuvės ir krikštynos Lietuvos kaimo gyvenime (XIX a. pabaigoje – XX a. pirmojoje pusėje)” , Krikštynos ir vardynos XX a. antrojoje pusėje”,  „Lietuvių šeima ir papročiai“ ir kt. -  autorė bei bendraautorė,  Lietuvos istorijos institute vykdomos programos „Lietuvių etninės kultūros atlasas. Papročiai. D. 2 (2007 – 2011)“ dalyvė. Mokslininkės tyrinėjimų sritys - amžiaus antropologija, šeimos papročiai, miesto etnologija, etniškumo raiška.

Garsi Lietuvos papročių tyrinėtoja kviečia klaipėdiečius pasvarstyti, ar sparčiai modernėjanti visuomenė iki šių dienų išsaugojo iš kartos į kartą perduodamo papročio galią. Kaip šiandieninėse šeimose atsikleidžia vienas svarbiausių gyvenimo momentų – žmogaus gimimas? XIX a. pabaigoje – XX a. pradžios Lietuvos kaime gimtuvių papročių ciklas prasidėjo nuo moters pastojimo ir baigėsi jos sugrįžimu (po ritualinių apeigų) po gimdymo į įprastą socialinį gyvenimą. Šiuo laikotarpiu moteris įgydavo išskirtinę padėtį šeimoje  ir visuomenėje.  Buvo tikima, kad nuo to, kaip elgėsi besilaukianti moteris, priklauso būsimo kūdikio sveikata ir laimė.  O kuo tiki šiandieninis žmogus?  

Organizatoriai tikisi, kad renginys ypač sudomins jaunas šeimas, belaukiančias ar jau turinčias  atžalėlių, dėmesio. Tėveliai, ketinantys ateiti į susitikimą su dr. Rasa Paukštyte – Šakniene,  gali nesukti galvos, kur palikti vaikučius – renginio metu vaikai galės dūkti edukaciniame užsiėmime „Tradiciniai vaikų žaidimai“ su Jonu Kavaliausku. Kol tėveliai domėsis žmogaus gyvenimo ciklo papročiais, vaikai išmoks begalę senovinių žaidimų. Norintys dalyvauti tradicinių žaidimų užsiėmime turėtų registruotis tel. 8-46-310022.

 
Šeimų laisvalaikis – Etnokultūros centre
2010 Spalio 15

 

 

 

Šeimos, mėgstančios laisvalaikį leistį kartu, vertinančios ir puoselėjančios tradicinę kultūrą, kviečiamos į projekto „Tradicija šeimai“ renginius  spalio 16 – lapkričio 26 dienomis Etnokultūros centre. Praktinių užsiėmimų metu bus mokomasi sodų vėrimo, tapymo tradiciniais ornamentais,  delmonų siuvinėjimo,  mažylių kykavimų-mylavimų ir tradicinių žaidimų. Teorinėse paskaitose bus galima daugiau sužinoti apie lietuvių šeimo s papročius. Projektą remia Kultūros rėmimo fondas

Skaityti daugiau...
 
Sodų vėrimo mokymai
2010 Spalio 12
Klaipėdos etnokultūros centre spalio 16 d., šeštadienį, 11 val.
pradedami projekto"Tradicija šeimai"
praktiniai užsiėmimai  - sodų vėrimo mokymai,
kuriuose kviečiamos dalyvauti šeimos bei pavieniai asmenys.

Norintys išmok ti verti sodus prašomi registruotis tel. 8-46-310022. Užsiėmimai mokami.
 
<< Pradžia < Ankstesnis 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 39 iš 40
Etnokultūros centras