Naujienos
Sidabro vainikėlis
2016 Balandžio 07

Balandžio 7 d. Tauragės krašto muziejuje vyko 2016 m. Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ regioninis turas. Jame įvairaus amžiaus kategorijose varžėsi 29 moksleiviai iš Tauragės, Jurbarko, Šilutės rajonų, Klaipėdos miesto ir Pagėgių savivaldybės. Komisijos nariai turėjo sudėtingą užduotį – iš 70 darbų išrinkti geriausius. Pagrindiniai vertinimo kriterijai – meninė vertė, atlikimo meistriškumas, kūrinio sąsajos su krašto liaudies dailės, etninės kultūros tradicijomis. Aukščiausiai įvertinti buvo tie darbai, kurie ne tik meistriškai buvo atlikti, bet ir atspindėjo atstovaujamo regiono savitumą.

Klaipėdiečius konkurse lydėjo sėkmė. Pirma vieta skirta „Ąžuolyno“ gimnazijos moksleiviui Rokui Klioštoraičiui (mokytojas Robertas Žmijauskas). Rokas sukūrė Mažosios Lietuvos regiono simbolį – vėtrungę, pagamino skrynelę bei ją ištapė tradiciniais ornamentais. Antros vietos skirtos tradicinių indų kūrėjams - Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro keramikos studijos „Žiezdrė“ keramikams – Pauliui Budinui, Gabijai Joknytei, Eisvinai Marčiukaitytei (mokytoja Vida Daukšienė). Trečios vietos skirtos Klaipėdos „Sendvario“ progimnazijos moksleivei Gerdai Jankūnaitei (mokytoja Irena Armonienė), numezgusiai riešines, ir Klaipėdos „Versmės“ progimnazijos moksleiviui Mindaugui Markauskui (mokytojas Aleksandras Ronkus), sukūrusiam pano gyvybės medžio tema.

Roko Klioštoraičio darbai dalyvaus tolimesniame respublikiniame konkurso ture Trakų kultūros rūmuose. Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ laimėtojai bus paskelbti birželio 3 d.

Konkursas „Sidabro vainikėlis“ vyksta jau ketvirtą kartą Lietuvos liaudies kultūros centro iniciatyva. Juo siekiama palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias liaudies dailės tradicijas. Tai atrankų ir parodų ciklas, kuris leidžia apžvelgti ir palyginti visos Lietuvos moksleiviško amžiaus jaunimo kūrybą, įvertinti ir pagerbti gabiausius jaunuosius kūrėjus, išaiškinti bei įvertinti talentingiausius jų mokytojus ir vadovus.

Konkursui pristatomi kūriniai – medžio skulptūra, medžio raižiniai, karpiniai, taikomieji medžio darbai, pinti vytelių ir kitų tradicinių žaliavų dirbiniai, keramika, tekstilė, margučiai, kaukės, sodai ir kiti. Dalyvauti gali 10-19 m. moksleiviai.

 
Tradiciniai giedojimai
2016 Balandžio 07

2016 m. balandžio 20 d., 17.30 val. kviečiame į Tradicinių giedojimų vakarą „Gyvasis Aukso Šaltinis”, Klaipėdos etnokultūros centre. Vakaro svečiai liaudies giesmininkai ir pateikėjai iš Kvietinių kaimo (Klaipėdos r.).

„Aukso Šaltinis arba Altorius dangiškų skarbų” – bene populiariausia XIX a. maldaknygė su giesmynu. Kviečiame į Tradicinių giedojimų vakarą „Gyvasis Aukso Šaltinis”, kur turėsime unikalią progą susitikti su gyvuoju „Aukso Šaltiniu”, liaudiškų giesmių pateikėjais ir giesmininkais iš Kvietinių kaimo – Karolina Vičiuliene, Ona Drungiliene, Povilu Špučiu ir Irena Ginkauskiene. Liaudies giesmė gyva tol, kol yra gyvi jos saugotojai ir pateikėjai. Vakaro metu skambės „kantičkinės” giesmės, kurias kartu su giesmininkais giedos Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės liaudiškų giesmių ansamblis (vad. Vidmantas Budreckis).

Vakarą ves kun. dr. Saulius Stumbra.

Renginys nemokamas.

 
Istoriko paskaita
2016 Balandžio 05

Balandžio 13 d. 17.30 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) Klaipėdos universiteto, BRIAI mokslo darbuotojas dr. Hektoras Vitkus skaitys paskaitą tema „Žydų įvaizdis Lietuvoje nuo XIX a. iki poholokaustinio laikotarpio: nuo senų stereotipų link naujų mitų“. Paskaitoje bus analizuojamos žydų įvaizdžio formavimo(si) tendencijos Lietuvoje nuo XIX a. iki poholokaustinio laikotarpio.

Šiandien Lietuvos žydų istorija nestokoja dėmesio nei akademiniuose sluoksniuose, nei visuomenėje. Tačiau Lietuvos žydų bendruomenės sanklodos kaita Rusijos imperijoje, Pirmojoje Lietuvos Respublikoje, nacių okupuotoje Lietuvoje (Holokausto metais) bei poholokaustiniu laikotarpiu buvo suvokiama diferencijuotai: nors didžioji lietuvių visuomenės dalis naudojosi istoriškai susiklosčiusiais ekonominiais bei socialiniais ryšiais su žydais, tačiau jos nuostatos pastarosios grupės atžvilgiu formavosi „savo–svetimo“ kategorijas įtvirtinančių archetipų pagrindu. Tarpukario Lietuvoje požiūris į žydus gerokai skyrėsi nuo XIX a. nuostatų, tačiau lietuvių ir žydų visuomenių suartėjimo tendencijos ketvirtajame XX a. dešimtmetyje neužkirto kelio Holokausto nusikaltimams Lietuvoje. Nemažai senųjų stereotipų apie žydus Lietuvoje išliko ir poholokaustiniu laikotarpiu, o nacių okupacijos patirtis bei sovietinio režimo ideologinė politika sudarė prielaidas susiformuoti naujiems mitams.

 
Folkloro ansamblis "Alka"
2016 Kovo 28

 
Monografijos priststymas
2016 Kovo 28

Maloniai kviečiame balandžio 6 d. 17.00 val. į Klaipėdos etnokultūros centrą (Daržų g. 10), kur vyks Klaipėdos universiteto Baltų filologijos katedros docentės dr. Jūratės Lubienės monografijos „Lietuvių kalbos mikonimai: nominacija ir motyvacija“ pristatymas. Knygos autorė pasidalins mintimis, kaip gimė sumanymas parašyti knygą apie grybų pavadinimus, kaip per 10 metų iš spausdintų ir rankraštinių šaltinių bei gyvosios kalbos, apklausus apie 600 informantų iš skirtingų Lietuvos vietovių, buvo surinkta beveik 1400 pavadinimų bei įvairiausių pasakojimų apie grybus ir grybavimą. Mokslininkės atlikti tyrimai parodė, kad kalbos sistemoje fiksuojama, kokius grybus ir pagal kokius požymius lietuviai skiria, kaip grybus vertina skirtinguose Lietuvos etnografiniuose regionuose, kokioms reikmėms naudoja. Jei norėtumėte sužinoti, ar lietuviams grybai atrodo kaip augalai ar kaip gyvūnai, jei įdomu, koks grybas buvo naudojamas ratams tepti, koks augalas vartotas apsinuodijus musmirėmis, ateikite. Į šiuos ir daugelį kitų klausimų renginio metu išgirsite atsakymus.

Renginio moderatorė prof. dr. Dalia Pakalniškienė

 
Atvelykio šventė Klaipėdoje
2016 Kovo 25

 

2016 m. balandžio 3 d., sekmadienį 13.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras kviečia į Mažosios Lietuvos muziejaus kiemelius (Didžioji Vandens g. 2), kur vyks spalvinga ir pavasariška Atvelykio šventė. Tradicinėje Mažųjų Velykėlių šventėje lauksime šeimų, norinčių turiningai praleisti popietę. Atvelykio šventė – nuo 1992 m. puoselėjama tradicija, kviečianti klaipėdiečius susitikti senamiestyje.

Velykų laikotarpis baigiasi Atvelykio švente, prabėgus savaitei po šv. Velykų. Atvelykis – šventė vaikams, kuomet šeimininkės iš naujo virdavo kiaušinius, juos margino ir skirdavo vaikų velykiniams žaidimams, dovanojimui. Kaip ir per Velykas šią dieną netrūkdavo pramogų su margučiais, jų ridenimo varžybų.

Šalia muziejaus esančiuose kiemeliuose lauksime visų su šypsena, puikiai nusiteikus ir pasiruošusių aplankyti šventės jomarkėlį. Kiemuose Jūsų lauks amatininkai, demonstruosiantys tradicinius amatus: kalvystę, medžiaginių lėlių siuvimą, rišimą, šieno pintinėlių pynimą, smulkių pučiamųjų instrumentų gaminimą, vilkelių sukimą, medžio tekinimą, drožimą. Tradiciniame jomarkėlyje savo dirbinius pristatys Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro keramikos studija „Žiezdrė“, Hermano Zudermano gimnazijos keramikos būrelis „Bitutė", Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos Tradicinių liaudies dirbinių studija, Gedminų progimnazijos verslumo klubas „Mąstau“.

Atvelykio šventė neįsivaizduojama be mažų ir didelių margučių, jų ridenimo, tad kviečiame atsinešti kuo daugiau margučių ir aktyviai dalyvauti žaidimuose. Šventės organizatoriai garantuoja: azartiškas margintų kiaušinių varžytuves, smagius tradicinius liaudies žaidimus, gardžius tradicinius lietuvininkų vofelius su arbata, įvairias staigmenas. Tradiciškai kviesime kuo stipriau ir išsisupti, jog visus metus būtume gerai nusiteikę ir sveiki.

Pavasarišką nuotaiką kurs Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro kolektyvai: „Kuršiukai“, „Alkiukai“, „Vorusnėlė“, o taip pat svečiai iš Klaipėdos „Smeltės“ progimnazijos folkloro ansamblis „Smeltužė“ , Palangos moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblis „Kikilis“, Klaipėdos Sendvario progimnazijos folkloro ansamblis „Pupos“, Klaipėdos „Versmės“ progimnazijos folkloro ansamblis.

Šventės draugai: Klaipėdos vaikų ir laisvalaikio centras, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras, Klaipėdos lėlių teatras.

 

Švęskime Atvelykį drauge Klaipėdos senamiestyje.

 
Sveikiname
2016 Kovo 22

 
Šventėjimas
2016 Kovo 20

Nuo vasario 15 d. kviečiame apsilankyti Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) eksponuojamoje dailininkės Albinos Žiupsnytės parodoje „Šventėjimas“. Atėję išvysite įspūdingus menininkės karpinius bei autentiška technika atliktus spalvingus darbus. Šventėjimas – gerumas, jautrumas, skaidrumas, tikėjimas, meilė gamtai ir žmogui – nepaprastas kūrybinis polėkis.

A. Žiupsnytės kūrybiniai užmojai platūs, ji dirba tapybos, grafikos technikomis, piešia ant šilko, keramikos, medžio ir yra surengusi ne vieną dešimtį parodų daugelyje Lietuvos miestų. Taip pat iliustruoja pasakų knygas, kurias pati ir sukuria. Menininkės darbuose vyraujančios kūrybos temos: žmogaus, Dievo ir gamtos santykis, vidinė dvasios kelionė Viešpaties Karalystės link. Autorės kuriamas menas traukia spalviniu koloritu, išraiškingomis formomis, smulkiomis detalėmis, o gėrintis kūriniais atsiskleidžia gelmė.

Maloniai kviečiame apsilankyti.

Paroda veiks iki kovo 31 d.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 8 iš 40
Etnokultūros centras