Naujienos
Artėjant Velykų šventei
2016 Kovo 08

 
Tradiciniai giedojimai
2016 Kovo 07

Kovo 18 d. 18.00 val. kviečiame į Tradicinių giedojimų vakarą „Giedame Žemaičių Kalvarijos kalnus“ Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10). Kartu giedoti kvies folkloro ansamblis iš Kauno „Kupolė“ (vad. Daiva Bradauskienė). Vakarą ves kunigas dr. Saulius Stumbra.

Žemaitija – etnografinis regionas, pasižymintis ne tik sava kalba ir daugybe šnekų (prokalbių), turtingas skambiomis dainomis bei ištvermingais žmonėmis. Šis regionas išlaikęs gyvas šermenų tradicijas ir neatskiriamą nuo Žemaitijos „Kalnų“ giedojimą.

Kalvarijos kalnai – tai keliasdešimties stočių, arba vietų, kryžiaus kelias, įrengtas Jeruzalės apylinkes primenančioje vietovėje. Pirmosios Kalvarijos įrengtos XV a. Ispanijoje vienuolių dominikonų rūpesčiu. Lietuvoje žymiausios yra Žemaičių Kalvarijos (20 stočių, įrengtos 1637–1639 m.) vyskupo. J. Tiškevičiaus rūpesčiu. Kalnai ne tik einami, lankant įrengtas koplyčias – vietas, bet ir namie giedami per šermenis bei mirusiųjų minėjimus, namuose ir bažnyčiose per gavėnią.

Kviečiame visus mokančius ir ne kartu giedoti Žemaičių Kalvarijos kalnus.

Renginys nemokamas.

 
Istoriko doc. dr. Mariaus Ščavinsko paskaita
2016 Vasario 23

2016 m. kovo 9 d. 17.30 val. kviečiame į Klaipėdos etnokultūros centrą (Daržų g. 10), kuriame Klaipėdos universiteto, BRIAI mokslo darbuotojas dr. Marius Ščavinskas ir IV kurso Istorijos programos studentas Edvardas Margelis pasidalys mintimis apie tai, kaip viduramžių lotyniškojoje raštijoje ir Kijevo Rusijos metraščiuose buvo konstruojamas įvaizdis apie pagonis.

Dr. Marius Ščavinskas skaitys paskaitą „Inimicos crusis Christi – Kristaus kryžiaus priešai. Pagonių įvaizdis viduramžių lotyniškojoje raštijoje Vokiečių ordino kovų su baltų gentimis kontekste“. Paskaitoje bus pristatomi tyrimai apie tai, kaip Vakarų Europos krikščioniškoji viduramžių visuomenė suvokė, kas buvo pagonys, koks buvo galimas santykis su jais, iš kur kilo pagrindiniai pagonių, kaip nekrikštų, vaizdiniai ir kokią raidą šie vaizdiniai patyrė viduramžių raštijoje.

Pagonių vaizdinys į lotyniškąją Europos kultūrą atėjo iš Šv. Rašto, tačiau krikščioniškojoje raštijoje jis ne visada buvo neigiamas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kristaus kryžiaus priešų klišė buvo būdinga kryžiaus žygių skelbėjų retorikai, kurią perėmė ir Kryžiaus karo epochoje atsiradęs Vokiečių ordinas. Jis, kovodamas su baltų gentimis, buvo suinteresuotas Baltijos rytinės pakrantės visuomenes vaizduoti išimtinai neigiamai, nors kasdienybės praktikoje būta net ir taikaus Vokiečių ordino bei baltų genčių sugyvenimo epizodų. Iš pradžių, Kryžiaus karo epochai įsibėgėjant, šv. Bernardas Klervietis ir kiti viduramžių teologai, bandydami dvasininko pamaldumą susieti su riterišku narsumu, pagonių įvaizdį suplakė su musulmonų įvaizdžiu. Kaip tik prieš tokius „pagonius“ naujieji riteriai-vienuoliai ir turėjo kovoti ne tik dvasiniais ginklais. Kuomet Vakarų Europos riterinė raštija Kryžiaus karą pradėjo vaizduoti kaip riteriško šaunumo pavyzdį, atsirado net ir teigiamų pagonių (įsi)vaizdavimo apraiškų. Antai net lietuvių kunigaikščiai pradėti laikyti krikščionių riterių kovos vertais priešininkais.

Dr. Mariaus Ščavinsko paskaitą papildys Klaipėdos universiteto Istorijos programos IV kurso studentas Edvardas Margelis, kuris papasakos apie tai, kokį Baltijos jūros rytinės pakrantės pagonių įvaizdį piešė kitos kultūrinės erdvės – Kijevo Rusios – metraštininkai.

Maloniai kviečiame dalyvauti.

 
Lietuvininkų valgiai
2016 Vasario 17

2016 m. vasario 24 d. 17.00 val. kviečiame į Klaipėdos etnokultūros centrą (Daržų g. 10), kur bus pristatoma pagėgiškės etnografės Aksaveros Mikšienės kulinarinio paveldo knyga ir CD diskas Pagėgių krašto „Lietuvininkų valgiai“. Leidinyje sugulė 25-erius metus rinkta medžiaga apie lietuvininkų mitybos tradicijas, virtuvę bei senųjų pievininkų ir laukininkų kulinarinio paveldo receptai.

Mažojoje Lietuvoje lietuvininkų mitybos papročiai susiformavo kitokie nei kitų Lietuvos regionų, nes gamtinės sąlygos, šimtmečiais gyvenusių kartu kitataučių tradicijos, skirtinga religija nulėmė skirtingą gyvenseną ir tradicijas. Istorinės aplinkybės keitė gyvenimo sąlygas, tuo pačiu ir mitybos papročius. „Saugodami savo senelių palikimą, papročius, mes kursime savo nacionalinę virtuvę, suteiksime savo regionui išskirtinumą, unikalumą ir praturtinsime savo virtuvę paprastais ir skaniais valgiais.“ – mintimis ir lūkesčiais dalijasi etnografė A. Mikšienė.

Projekto autorė taip pat prisimena, jog nebuvo lengva įgyti senųjų lietuvininkų pasitikėjimą, kad jie atsiskleistų ir pradėtų pasakoti. Na, o prakalbinti jie pasakojo apie viską. Kiekvienas susitikimas buvo vis šiltesnis, o prisiminimų vis daugėjo. Todėl ypač norėta, jog 25-erius metus rinkti ir užrašinėti Pagėgių krašto lietuvininkų valgių receptai nedūlėtų archyve, bet būtų neužmiršti ir šiuolaikinėje virtuvėje.

Renginyje taip pat dalyvaus sudarytoja Svetlana Jašinskienė, kalbininkas, tarmių tyrėjas doc. dr. Jonas Bukantis.

Maloniai kviečiame susipažinti su mūsų – Mažosios Lietuvos – regiono Pagėgių krašto kulinariniu paveldu.

Renginys nemokamas.

 
2016 Užgavėnės
2016 Sausio 25

Užgavėnės – Morės pietūs Klaipėdoje

2016 m. vasario 7 d. Klaipėdos etnokultūros centras klaipėdiečius ir miesto svečius kviečia švęsti Užgavėnes Klaipėdoje, Teatro aikštėje. Tradiciškai siautulingoje ir nenuspėjamoje šventėje nuo 12.00 val. pradėsiantis šurmuliuoti riebaus maisto turgus su gardžiausių, riebiausių patiekalų kvapais vilios susirinkti į paskutinius Morės pietus. Kviesim ilgai į lašinius ir spurgas nežiopsoti ir nuo 14.00 val. po aikštę aktyviai pabėgioti. Organizatoriai pirmą kartą rengs specialias Užgavėnių šventės orientacines varžybas. Pirmieji ir greičiausiai turą įveikę dalyviai gaus specialų Užgavėnių prizą.

Teatro aikštėje nuo vidurdienio pradėsiančiame veikti riebaus maisto turguje bus galima paskanauti ką tik iškeptų lietuvininkų vofelių, įvairiausių blynų, gardaus šiupinio, spurgų, troškintų kopūstų su kiauliena, įsigyti gardžios duonos, pyragų, mėsos gaminių ir kitų kokybiškų tautinio paveldo ženklu pažymėtų maisto produktų. Koks turgus be žuvies? Besiruošiantys pasninkui jos tikrai ras.

Šiais metais Teatro aikšte nepasidalins nuolat konfliktuojantys ir problemas visuomenei keliantys Lašininis ir Kanapinis. Kas ką šiemet suries į ragą? Visus susirinkusius į aikštę kviečiame nelikti abejingais ir aktyviai sudalyvauti Lašininio ir Kanapinio organizuojamoje kriminalinėje veikloje.

Užgavėnių šventės išskirtinė pramoga ir naujiena – 14.00 val. prasidėsiančios orientacinės varžybos, skirtos visai šeimai, draugų kompanijai ar pavieniams žmonėms, sumaniusiems įveikti negirdėtą ir nematytą Užgavėnių turą. Sutikę raganaitę su šluota ir informaciniu ženklu – žinokite, jog ji INFOragana, kuri dalina varžybų žemėlapius bei suteikia visą dominančią informaciją. Turo metu aplankysite penkis lankytinu objekto ženklu pažymėtus punktus, kuriuose Jums paslaugas suteiks aukščiausias Užgavėnių kvalifikacijas turintys asmenys. Šie aukšto rango ir išskirtinės kultūros veikėjai uždės antspaudus, kurie patvirtins Jūsų užsispyrimą ir norą kovoti už artėjantį pavasarį bei suteiks progą paskanauti Užgavėnių skanėstų.

Pasmaguriavus ir sočiai prisikimšus riebiausių valgių, sudalyvavus specialiame Užgavėnių ture reikės iš širdies patrypti, garsiai ir plačiai juoktis bei nepravėpsoti 16.00 val., kuomet užsidegs nei Klaipėdoje, nei visoje Lietuvoje neregėta Morė. Aukščio sulig devyniais pasninkais, o grožio.... kas nusakys?

Šventės metu Morės pietus gamins kulinarinio paveldo meistrai, Morės apsauga rūpinsis Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro kolektyvai, o norinčius varžytis orientuos: visažinės INFOraganos, nepamainomas tautodailininkas, medžio drožėjas R. Puškorius (Kretinga), Klaipėdos vaikų laisvalaikio centro kolektyvai, Klaipėdos etnokultūros centro folkloro ansambliai ir kiti Morės prieteliai.

Maloniai kviečiame vasario 7-osios dienos pietus rezervuoti Morei.

 
Artėjant Užgavėnių šventei
2016 Sausio 11

Renginiai artėjant Užgavėnių šventei

Sausio 20 d. 17.00 val. Užgavėnių kaukių gamybos dirbtuvės (papjė mašė technika).

Registracija ir informacija tel. (8 46) 312113

 

Sausio 27 d. 17.00 val. Seminaras „Užgavėnės, kaukės ir jų mezgimo praktika“. Seminarą ves Žemaitijos nacionalinio parko kultūros paveldo skyriaus darbuotojos:

vedėja Aldona Kuprelytė ir vyr. specialistė Dalia Jakštienė.

Į praktinį kaukių mezgimą kviečiame registruotis tel. (8 46) 312113. Užsiėmimas nemokamas.

 

Sausio 30 d. 11.00 val. Kūrybinis užsiėmimas norintiems pasisiūti Užgavėnių kaukę „Siuvu kaukę – siusiu per Užgavėnes“.

Registracija ir informacija tel. (8 46) 312113

 

Sausio 20, 26, 27, 28 d., vasario 3, 4, 5 d. Edukacijos 1-8 klasių moksleivių grupėms „Žiemos išvarymo tradicijos, Užgavėnių kaukės ir žaidimai“. Užsiėmimų laikas derinamas. Registracija ir informacija tel. (8 46) 312113

 

Sausio 19 d. – vasario 5 d. Platelių apyl. (Plungės r.) meistrų Užgavėnių kaukių paroda.

Lankymas nemokamas.

 

Vasario 3 d. 17.00 val. doc. dr. Linos Laurinavičiūtės-Petrošienės monografijos „Žanro virsmas: Žemaitijos Užgavėnių dainos“ pristatymas. Dalyvaus: monografijos autorė

doc. dr. L. Laurinavičiūtė-Petrošienė, prof.dr. R. Balsys

 

Vasario 7 d., sekmadienį, Teatro aikštėje Užgavėnių šventė - Morės pietūs.

12.00 – 17.00 val. Riebaus maisto turgus

14.00 – 16.00 val. Žaidimai alkaniems ir sotiems

16.00 val. Morei kebėkšt!

 
„Žanro virsmas: Žemaitijos Užgavėnių dainos“
2016 Sausio 10

2016 m. vasario 3 d. 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks doc. dr. Linos Laurinavičiūtės-Petrošienės monografijos

„Žanro virsmas: Žemaitijos Užgavėnių dainos“ pristatymas. Renginio moderatorius prof. dr. Rimantas Balsys.

Knygoje aprašomas ir analizuojamas savitas, tam tikra prasme marginalinis dainuojamosios tautosakos žanras, Žemaitijoje praktikuojamas ir laikomas kalendorine tautosaka – Užgavėnių persirengėlių „ubagų“, „žydų“, „čigonų“ dainos. Leidinyje aptariama melodijų ir tekstų sandara, ypatybės, žanro formavimosi prielaidos ir raida. Banguotą minėtų dainų kelią lėmė gausybė aplinkybių arba, tiksliau sakant, istorinis, socialinis, įvairių socialinių sluoksnių Užgavėnių šventimo papročių ir pan. kontekstai.

Atsižvelgiant į tai, kad žanras laikomas gana vėlyvu, gilinamasi į iki šiol menkai nagrinėtus XV-XVIII a. aukštuomenės, vėlesnių laikų miestiečių Užgavėnių šventimo papročius bei jų poveikį valstietiškam Užgavėnių šventimui, tuo pačiu ir tiriamoms dainoms.

Renginys nemokamas. Kviečiame dalyvauti.

 
Pristatymas
2016 Sausio 01

Jubiliejinius Martyno Liudviko Rėzos metus pradedant: Rėzos „Raštų“ (I, II, IV tomai) pristatymas 2016 m. sausio 8 d. 16.00 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10)

2016 m. sausio 9 d. minėsime teologo, Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Martyno Liudviko Rėzos 240 gimimo metines.  Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas Vilniuje nuo 2009 m. rengia Rėzos „Raštų“ seriją. 2011 m. pasirodė pirmasis tomas, 2013 m. – antrasis, 2015 m. – ketvirtasis, o 2018 bus išleistas trečias ir penktas tomai. Ir jie dar ne paskutiniai. Gali kilti klausimas: ar čia tas pats Rėza, kuris, kaip žinia, išleido Kristijono Donelaičio kūrybą ir pirmąjį lietuvių liaudies dainų rinkinį? Atsakymą bus galima išgirsti susitikime su „Raštų“ rengėjais ir leidėjais. Susitikimo metu bus pristatomas ketvirtasis Rėzos „Raštų“ tomas, skirtas K. Donelaičio kūrybos publikavimui. Jis tarsi užbaigė Donelaičio ir pradeda Rėzos jubiliejinius metus.

Taip pat išgirsime atsakymus į keletą intriguojančių klausimų, pvz.: Koks buvo iš tikrųjų Rėzos vardas? Kodėl pirmajame „Metų“ leidime (1818 m.) – apie 13 procentų apimties sudaro Rėzos autorinis tekstas? Kodėl iki šiol egzistuoja du „Donelaičiai“ – L. Rėzos ir vokiečių filologo Georgo Nesselmanno, ir kuo jie skiriasi? Kokiame XIX a. leidinyje išspausdinti ir Donelaičio, ir Rėzos lietuviški tekstai? Ar dar pavyksta rasti nežinomų Donelaičio laiškų? Kiek pasirodys Rėzos „Raštų“ tomų?

Dalyviai: „Raštų“ sudarytoja dr. Liucija Citavičiūtė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), redakcinės kolegijos nariai:

Gytis Vaškelis (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), kultūros istorikė habil. dr. Ingė Lukšaitė, folkloro ansamblis

„Kuršių ainiai" (vad. Jolita ir Alvydas Vozgirdai).

M. L. Rėzos svarbą Kuršių Nerijos istorijai pristatys Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto

vyresnioji mokslo darbuotoja doc. dr. Nijolė Strakauskaitė.

Renginį moderuos Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė doc. dr. Silva Pocytė.

Renginio organizatoriai: Klaipėdos etnokultūros centras ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 9 iš 40
Etnokultūros centras