Naujienos
Sidabro vainikėlis
2017 Balandžio 01

 

ĮVYKO LIETUVOS MOKSLEIVIŲ LIAUDIES DAILĖS KONKURSO
„SIDABRO VAINIKĖLIS“ KLAIPĖDOS KRAŠTO TURAS

Kovo 30 d. Tauragės krašto muziejuje įvyko V-osios tradicinės moksleivių liaudies dailės konkursinės Klaipėdos krašto turo parodos „Sidabro vainikėlis“ uždarymas ir laureatų paskelbimas. 
Parodoje dalyvavo moksleiviai, suskirstyti į dvi amžiaus grupes: 9 – 14 metų (2 – 8 klasės) ir 15 – 19 metų (9 – 12 klasės). Šiųmetinėje parodoje dalyvavo 28 moksleiviai iš Tauragės, Jurbarko, Šilutės rajonų, Klaipėdos miesto ir Pagėgių savivaldybės. Eksponuoti 76 kūriniai.

Konkurse puikiai sekėsi Klaipėdos miesto moksleiviams. Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos moksleivis Arnas Burba (Tradicinių lietuvių liaudies dirbinių studija, mokytojas Robertas Žmijauskas), sukūręs mergvakario sietyną, užėmė pirmąją vietą. Šis darbas keliaus į respublikinę parodą, vyksiančią Jonavos kultūros centre gegužės – birželio mėnesiais, kur gabiausi jaunieji liaudies dailės puoselėtojai varžysis dėl pagrindinio prizo – sidabro vainikėlio.

Paulius Kubilius iš Klaipėdos „Versmės“ progimnazijos (mokytojas Aleksandras Ronkus) konkursui pateikė drožinėtą skrynią, kuri regioniniame ture pelnė antrąją vietą. Trečios vietos skirtos: Urtei Šimkutei iš Klaipėdos „Versmės“ progimnazijos (mokytojas Aleksandras Ronkus) už dekoratyvines saulutes, Artūrui Dubrovskiui iš Klaipėdos „Medeinės“ mokyklos (Socialinių įgūdžių ugdymo klasė, mokytoja Nijolė Jauniškienė) už karpinius bei Aisčiui Morkūnui iš Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro keramikos studijos „Žiezdrė“ ( mokytoja Vida Daukšienė) už lėkštę „Senovės raštai“. Klaipėdos Sendvario progimnazijos antrokas Petras Armonas (Tradicinių rankdarbių būrelis „Delmonas“, mokytoja Irena Armonienė) bei Klaipėdos „Verdenės“ progimnazijos aštuntokė Austėja Mecelytė (būrelis ,,Vaivorykštė’, mokytoja Gražvyda Gricienė) už dalyvavimą apdovanoti padėkos raštais.

Konkursą inicijuoja Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Juo siekiama palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias liaudies dailės tradicijas, skatinti visuomenės, ypač jaunosios kartos, domėjimąsi tradiciniais dailiaisiais amatais, ugdyti liaudies dailės tradicijų pažinimą, atskleisti talentingiausius vaikus bei jaunuolius, savo laisvalaikį skyrusius tradicinės liaudies dailės ir dailiųjų amatų studijoms ir jomis paremtai kūrybai, suteikti galimybę parodyti visuomenei savo darbus, varžytis su bendraamžiais įgūdžiais ir meistriškumu, skatinti vaikus ruošiančius mokytojus išsamiau domėtis tradicine liaudies daile, ypač regioninėmis jos ypatybėmis, ją pažinti ir taikyti dailės bei amatų mokymo procese.

Informaciją parengė konkurso „Sidabro vainikėlis“ Klaipėdos miesto turo koordinatorė

Irena Armonienė

 
Artėja šv. Velykos!
2017 Kovo 23

EDUKACINĖS DIRBTUVĖS ŠEIMOMS

„Margučių marginimas vašku“

Kovo 25 d., balandžio 8 d. 10.00 val. ir  balandžio 6 d. 17.30 val.

„Lizdelis Velykų zuikio dovanoms“

Balandžio 7 d. 17.00 val.

Edukacijos mokamos.

Registracija ir informacija tel. (8-46) 312113

 

MOKSLEIVIŲ GRUPĖMS

1-5, 6-9 klasių moksleiviams naujas edukacinis-pramoginis žaidimas „Rid rid Velykos!“

Šios edukacijos dalyviai ne tik susipažins ar daugiau sužinos apie šv. Velykų šventę, bet ir atraktyviai, nuotaikingai praleis laiką. Prasidedant žaidimui dalyviai bus supažindinami su gavėnios laikotarpiu, šv. Velykų tradicijomis, papročiais, kiaušinių marginimo būdais, simboliais bei suskirstyti į komandas.

Žaidimo etapai: 1. Proto mankšta 2. Kas yra kas?

3. Komandų kapitonų rungtis 4. Galvok ir atsakyk

Išmoningiausių moksleivių laukia apdovanojimai.

Žaidimas vyks kovo 27-31 d., balandžio 3-12 d. laikas derinamas paskambinus.

Kaina – 1,45 Eur moksleiviui.

Registracija ir informacija tel. (8-46) 312113

 
Archeologės paskaita
2017 Kovo 22

Balandžio 12 d. 17.30 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) archeologės prof. dr. Audronės Bliujienės (KU, BRIAI) paskaita „Baltijos auksas mūsų protėvių kapuose (reikšmės ir interpretacijos)“.

Viena iš įdomiausių Lietuvos proistorės mokslinių tyrimų temų yra gintaras – visuotinai žinomas kaip Baltijos jūros ar šiaurės auksas. Šiandien galime didžiuotis, kad Lietuva turi tvirtą savęs identifikavimo simbolį sukurtą tautinės savasties paieškos laikais, kuris tvirtai tapo neatskiriamas nuo Lietuvos. Baltų kraštuose, tame tarpe Lietuvoje, daugiausiai gintarinių dirbinių (karolių ir kabučių) randama kapuose. Tačiau keičiantis ūkinei krašto sanklodai, mainams ir pasaulėžiūrai, mūsų protėvių kapuose įvairiais laikotarpiais, randami skirtingi gintaro kiekiai.

Paskaita nemokama.

 
Minėjimai
2017 Kovo 07

KLAIPĖDOS ETNOKULTŪROS CENTRAS PRISIDEDA PRIE PARTNERIŲ IR SKELBIA

2017 M. ETNOGRAFINIO MAŽOSIOS LIETUVOS REGIONO INSTITUCIJŲ VYKDOMŲ PRIEMONIŲ PLANĄ, SKIRTĄ REFORMACIJOS METAMS, IEVOS SIMONAITYTĖS 120-ŲJŲ GIMIMO METINIŲ MINĖJIMUI, TAUTINIO KOSTIUMO METAMS IR PILIAKALNIŲ METAMS ĮPRASMINTI

RENGINIŲ PLANAS

 
Tradiciniai giedojimai
2017 Kovo 03

2017 m. kovo 25 d., šeštadienį, 14.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras kviečia į Tradicinių giedojimų popietę „Giedame Žemaičių Kalvarijos kalnus“. Šį gavėnios šeštadienį drauge giedosime su folkloro ansambliu „Remolee” (vad. Gintautas Griškėnas) iš Sedos (Mažeikių r.).

Renginį ves kun. dr. Saulius Stumbra.

Žemaitija – etnografinis regionas, pasižymintis ne tik sava kalba ir daugybe šnekų (prokalbių), turtingas skambiomis dainomis bei ištvermingais žmonėmis. Šis regionas išlaikęs gyvas šermenų tradicijas ir neatskiriamą nuo Žemaitijos „Kalnų“ giedojimą. Kas yra tie „Kalnai“? Kalvarijos kalnai – tai keliasdešimties stočių, arba vietų, kryžiaus kelias, įrengtas Jeruzalės apylinkes primenančioje vietovėje. Pirmosios Kalvarijos įrengtos XV a. Ispanijoje vienuolių dominikonų rūpesčiu. Žemaičių Kalvarijos Kryžiaus kelią įkūrė vysk. Jurgis Tiškevičius 1637 m. Jis pats parinko vietas ir žingsniais atmatavo, kad viskas atitiktų Kristaus kančios kelią Jeruzalėje.

Vyskupas M. Valančius rašo, kad jis pats „pirmą kartą Kalnus vaikščiojo ir, daugel vietose keliais eidamas, barstė žemę šventą, tyčiom iš Jeruzolimo parvežtą. Dovanojo skiedelę medžio švento kryžiaus, ant katro Viešpats kybojo.“ („Žemaičių vyskupystė“).

Iš popiežiaus Urbono VIII vysk. J. Tiškevičius gavo atlaidus kelioms koplyčioms. Šventojo Kryžiaus relikviją parvežė iš Liublino dominikonų vienuolyno ir 1649 metais įnešė ją į atstatytą bažnyčią, uždraudęs dalyti ar pergabenti į kitą vietą. Ši relikvija yra 3,2 cm ilgio ir 0,6 cm pločio – didžiausia Pabaltijyje. Vyskupas norėjo atgaivinti dėl reformacijos įtakos silpstantį katalikų tikėjimą. Jo sumanymas buvo sėkmingas – noras dalyvauti Jėzaus ir Marijos kentėjimų apmąstymo kelionėje sutraukdavo dešimtis tūkstančių žmonių. Kalnai ne tik einami, lankant įrengtas koplyčias – vietas, bet ir namie giedami per šermenis bei mirusiųjų minėjimus, namuose ir bažnyčiose per gavėnią.

Žemaičių Kalvarijos Kalnai – yra gyvas pamaldumo ir nematerialiaus paveldo lobis. Ši pamaldumo praktika yra gyva ne tik Žemaičių Kalvarijos šventovėje, bet ir kiekvieno žemaičio namuose per gavėnią, per laidotuves ar kitus atminimus. Galime didžiuotis, kad iki šių dienų išliko gyva Kalnų giedojimo tradicija, ir budėkime, kad ji kaip tikėjimo paminklas būtų gyvas mūsų namuose, bendruomenėse ir parapijose.

 

Kviečiame giedoti Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g.10)

 
Tramtatulis 2017
2017 Kovo 01

LIETUVOS VAIKŲ IR MOKSLEIVIŲ – LIAUDIES KŪRYBOS ATLIKĖJŲ – KONKURSO

TRAMTATULIS

Balandžio 1 d. 12.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras (Daržų g. 10)

Į renginio vietą galima atvykti nuo 11.00 val.

Nebegalint dalyvauti, prašome informuoti konkurso koordinatorių Alvydą Vozgirdą tel. 867638974

Klaipėdos krašto regioninio turo

PROGRAMA

 
TRADICINIAI ŠOKIAI LT
2017 Vasario 28

Kovo 9-osios, ketvirtadienio vakarą praleisk kitaip – šokant kartu su Klaipėdos tradicinių šokių klubo šokėjais ir šokių muzikos grupe FOLKS (Klaipėda) bei draugais iš Vilniaus!

,VOŽINIS iš Etnokultūros centro keliauja į muzikos klubą ,,KAŠTONAS“ – norisi kartu su bičiuliais, kolegomis, bendraminčiais pasidžiaugti neseniai dienos šviesą išvydusiu CD/DVD ,,TRADICINIAI ŠOKIAI LT“. Jau 5 metus kiekvieną ketvirtadienį šokame Etnokultūros centre, tad norime šokių energija užkrėsti IR TAVE!

Gyva Lietuvos ir kitų šalių tradicinių šokių muzika!

Puikūs šokėjai ir muzikantai iš Klaipėdos, Kauno ir Vilniaus!

Nusiteik ir ateik pasišokti!!!

Pristatymo data: 2017 03 09 laikas: 20.00 val.

vieta: muzikos klubas „Kaštonas“ (Danės g. 6)

NEMOKAMAI.

CD/DVD ,,TRADICINIAI ŠOKIAI LT" leidėjas - Klaipėdos etnokultūros centras

rėmėjas - UAB DNV GL Lietuva

 
Užgavėnių kaukių paroda
2017 Vasario 10

Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) jau veikia tautodailininko Sauliaus Tamulio Užgavėnių kaukių paroda. Daugiau nei 20 metų medines kaukes drožiantis tautodailininkas – vienintelis Šiaulių menininkas, kaukes dirbantis pagal senovines tradicijas, o jas kuria daugiabučio namo rūsyje. Su meile ir žemaitišku užsispyrimu S. Tamulis per sezoną kartais nudrožia net virš trisdešimt kaukių, kuriomis žavi žmones.

Tautodailininkas namuose turintis per 100 Užgavėnių kaukių kolekciją išdrožia ir didelių, kabinamų ant sienos, ir mažyčių – suvenyrinių kaukių. Drožėjui svarbiausia, kad kaukė nespaustų, būtų nesunki ir persirengėlis galėtų šokti bei dainuoti.

Apie autorių: „Gimiau 1965 m. balandžio 22 d. Šiaulių r. Šemetiškių k. dar vaikystėje, mano pasąmonėje, įstrigo Užgavėnių šventė. Be galo patikdavo, kai matydavau pas draugus, kaimynus einančius persirengėlius, kurie ir mus aplankydavo. Po kelerių metų (man buvo 23-eji), jau gyvenant Šiauliuose, pas vieną kaimyną pamačiau tokią netradicinę molinę kaukę. Ji man labai patiko, tai, galvojau, bandysiu kažką panašaus kurti. Išbandžiau visokių technikų: ir foliją, ir kartoną lipdyti, šis tas pavyko, nors, kaip sakoma, kaip tas pirmas blynas apsvilęs, po to kūriau ir papjė mašė technika. Sėkmingi bandymai įkvėpė. Po kiek laiko pamačiau, kad žmonėms kaukės labai patinka, ir tai mane dar labiau paskatino. Nors iš medžio drožti kaukes man buvo tik tartum sapne, galvoju, pabandysiu. Pirmąją šiokią tokią išdrožiau. Ji man atrodė nelabai išėjusi, tai aš ją nukišau į užkampį. Po kiek laiko mane pakvietė dalyvauti Šiauliuose vykusioje tautodailės parodoje, kur pristačiau savo keletą kaukių. Tarp jų ir tą, mano manymu, nevykusią, kurios nuotrauką, vėliau, išspausdintą pamačiau kataloge. Aplinkinių padrąsintas įnikau į medieną“.

S. Tamulis taip pat dalyvauja tautodailininkų ansamblyje „Margulis“ , o savo drožtomis kaukėmis papuošia kolegas, su kuriais kartu Rumšiškėse skina laurus, o taip pat ir Plateliuose rengiamose parodose. Užgavėnės parodos autoriui – nuostabi šventė, geriausia metuose. Tautodailininkas nežada sustoti ir kaukes droš tol, kol turės sveikatos.

Kviečiame aplankyti.

Paroda veiks iki kovo 1 d.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 2 iš 40
Etnokultūros centras