Tautodailininkės Danutės Tikužienės juvelyrikos paroda „Saulė ir gintaras“

Iki gegužės 30 d. Klaipėdos etnokultūros centre veikia autorinė Danutės Tikužienės juvelyrikos paroda „Saulė ir gintaras“. Meno kiemo dirbtuvių vitrinoje (Daržų g. 10) pajūrio stilistikos fone puikuojasi papuošalai iš gintaro ir žalvario – auskarai, apyrankės, kolje, sagės. Autorės darbuose prabyla baltų mitologija, išlaikoma liaudies meno tradicijų tąsa, tačiau jaučiamas ir originalus požiūris į tautodailę, savitas braižas.
 
Danutė Tikužienė – Klaipėdos mieste gyvenanti ir kurianti tautodailininkė, meno kūrėja, tautinio paveldo produktų gamintoja, jau tris dešimtmečius puoselėjanti juvelyrikos amatą. Danutės vaikystės namai (Eidžiotų k., Telšių r.) buvo išpuošti gražiausiais siuvinėtais ir austais rankdarbiais. Mergaitė akylai stebėdavo klumpes ar šaukštus drožiantį senelį, staklėse audžiančią babą, kojines ir įmantriausias pirštines mezgančią mamą, siuvinėjančią tetą. Pirmieji bandymai kurti rankdarbius Danutei buvo sėkmingi, gerai sekėsi ir piešti, todėl baigusi aštuonias klases išvažiavo mokytis į Telšių  dailės technikumą, kur prasidėjo juvelyrės kelias.
 
Atvykus į Klaipėdą, teko padirbėti Dailės kombinate, o šiam užsidarius Danutė Tikužienė tapo laisva kūrėja – žalvario ir gintaro meistre. Kasdieniai moters palydovai – įvairūs plaktukai, dildės, replės, žnyplės, pincetai. Kūrybos kryptį kaskart padiktuoja gintaras, nes nuo jo formos, atspalvio ir prasideda kūryba. Danutės papuošalus noriai įsigyja ir lietuviai, ir užsieniečiai. Nuolat dalyvaudama parodose, folkloro festivalių mugėse, atstovaudama Lietuvai tarptautiniuose renginiuose užsienyje, kūrėja yra pastebima ir vertinama, nuolat pelno padėkas už tautinio paveldo ir etninės kultūros puoselėjimą, tradicinių gaminių pristatymus.
 
Renginys organizuojamas įgyvendinant Klaipėdos etnokultūros centro projektą „Mažosios Lietuvos amatystė“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba www.ltkt.lt/, globoja Klaipėdos miesto savivaldybė.
 
Ingos Zdanavičienės nuotr.

Data: 2021-05-28 | Pradžia: 09:00-21:00 val