Filmų „Prūsiškoji Kretinga“ ir „Pasikeitusi Karklė“ peržiūra („Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“)

2022 m. lapkričio 4 d. 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras (Daržų g. 10) kviečia į filmų ciklo „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ pirmąją peržiūrą, kurios metu bus pristatomi filmai „Prūsiškoji Kretinga“ ir „Pasikeitusi Karklė“. Filmų režisierė Dalia Kiseliūnaitė. Renginys nemokamas.

   * Plačiau apie filmą „Prūsiškoji Kretinga

Filmas papasakos apie nedidelį Kretingos rajono kampelį, kuris šimtmečiais buvo „prie rubežiaus“ ir priklausė ne Žemaitijai, o Prūsijos Lietuvai. Lydimi istoriko Juliaus Kanarsko, lankysime Egliškių ir Valėnų piliakalnius, nuo kurių prasidėjo Kretingos istorija, grožėsimės upės vaizdais ir išgirsime, kaip jos vardą XX a. pradžioje tarė vietos gyventojai. Be abejo, aplankysime Bajorus, kuriuose tikriausiai gyveno bajoras, o vėliau stūksojo kalėjimas. Prisiminsime čia buvusius kaimus ir jų vardus, pasidairysime aplink pastatus, menančius vokišką epochą, pamojuosime pro šalį bėgantiems traukiniams ir pievose besibūriuojančioms ūkininkų karvėms.

    * Plačiau apie filmą „Pasikeitusi Karklė

Filmas nukels ne tik į gausiai lankomas Karklės kaimo vietas, kur, rodos, nėra kampelio, kurio nebūtume aplankę savo užmiesčio išvykose. Bet neskubėdami paklausykime pasakojimo apie tai, ko čia nebematome. Keisčiausias dalykas – kaime, kuris susikūrė ir šimtmečius gyvavo dėl žvejybos, nebematome žvejų ir jų valčių, o žuvies skonį pajuntame nebent jei patys jos pasirūpiname prekybos centre. Kas ir kodėl pakeitė senąją Karklę? Gal atspėsime paklausę karkliškių palikuonės Ernos pasakojimo? Kodėl iš žemėlapių dingo vienas iš seniausiai mūsų kraštuose minimų kaimų Nemirseta? Kur Anaičiai? Su kunigu Reincholdu Moru pavaikščiosim po jo tėvų ir senelių gimtinę, paklausysim šio krašto dainų, pasigėrėsim pakrančių vaizdais ir galbūt suprasim, kodėl sunku išsiskirti su tuo, kas šiame krašte buvo gamtos ir ne vienos žmonių kartos sukurta.

Tolimesnis filmų peržiūrų tvarkaraštis: 

* LAPKRIČIO 9 D. 17.30 VAL.

PILIAKALNIŲ PAPĖDĖJE: ŽARDĖS PILIAKALNIO APYLINKĖS, LAISTAI, RIMKAI, TOLEIKIAI

KAIMŲ PĖDSAKAI PAMARYJE: KAIRIAI

 

* LAPKRIČIO 16 D. 17.30 VAL.

DOVILŲ KRAŠTAS: DOVILAI, GRAMBOVIŠKIAI, KIŠKĖNAI

KUR AGUONA VINGIUOJA: MARGIAI, AGLUONĖNAI, KANTVAINAI, BUTKAI

 

Filmų ciklo operatorius Nerijus Jankauskas, montuotojas Dalius Sakavičius, kompozitorius Vladimiras Konstantinovas. Ciklas sukurtas įgyvendinant Klaipėdos etnokultūros centro projektą „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba www.ltkt.lt ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

***

Išsamiau apie projektą:

Kalbant apie kultūrą bei paveldą dažniausiai norisi akcentuoti tai, kas gyva ir vis dar perduodama iš kartos į kartą. Tačiau ne visas kultūros laukas susideda vien tik iš gyvosios tradicijos, todėl labai svarbu bei tikslinga fiksuoti tai, kas jau nuėjo arba šiuo metu eina į nebūtį.

Etnografiniame Mažosios Lietuvos regione kultūros paveldą išsaugoti ypač sudėtinga dėl to, kad nemaža jo dalis buvo sunaikinta baigiantis II Pasauliniam karui, tačiau dar didesnė dalis sunaikinta po karo. Nykimo procesas tebevyksta ir mūsų dienomis, todėl svarbu dokumentuoti tai, ką turime dabar, nes po keleto metų vietovė gali neatpažįstamai pasikeisti. Dėl to Klaipėdos etnokultūros centre gimė projektas „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“. Projektas turi ne vieną tikslą, tačiau aktualiausia Jums pristatyti autentišką, moksliniais tyrimais pagrįstą filmų ciklą. Filmuose išvysite unikalią, moksliškai atrinktą, profesionaliai užfiksuotą medžiagą apie nykstančias ir sparčiai besikeičiančias etnografinio Mažosios Lietuvos regiono vietoves. Įspūdingus gamtovaizdžius, sunkiai prieinamų ir mažai žinomų objektų vaizdus lydi archeologų ir istorikų komentarai, pokalbiai su žmonėmis, gimusiais ir gyvenančiais Klaipėdos krašte ir buvusio pasienio apylinkėse.

Data: 2022-11-04 | Pradžia: 17:00 val