Filmų „Dovilų kraštas” ir „Kur Agluona vingiuoja” peržiūra

2022 m. lapkričio 16 d. 17.30 val. Klaipėdos etnokultūros centras (Daržų g. 10) kviečia į paskutinę filmų ciklo „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ peržiūrą, kurios metu bus pristatomi filmai „Dovilų kraštas” ir „Kur Agluona vingiuoja”. Filmų režisierė Dalia Kiseliūnaitė.

Filmas „Dovilų kraštas“ pasakoja apie Klaipėdos krašto buvusio pasienio apylinkes, kuriose dar mažiau kaip prieš šimtą metų gausiai gyventa, kur kaimas glaudėsi prie kaimo. Jie turėjo ne tik ūkininkų sodybas ir dvarus, bet ir mokyklas, kapelius, geležinkelį, kelius, smukles, girias ir, žinoma, sėjamus ir pjaunamus laukus. Didesnių kaimų ir miestelių centre puikavosi bažnyčios. Dovilų apylinkes labiausiai pakeitė karai, ypač paskutinysis. Bet kisiniškio Helmuto Lotužio lydimi dar randame buvusio gyvenimo pėdsakų ir išgirstame įdomių detalių: apie sniege įklimpusį traukinuką, apie tai, kaip atrodė klaipėdiškių sodybos, kur ketino „prūsai kepurėmis užmėtyti maskolius“, surasim beveik neprieinamų kapinaičių, prikelsime iš užmaršties kaimų vardus.
 
Filmo „Kur Agluona vingiuoja“ veiksmas, be abejo, sukasi aplink Agluonėnus. Kelionę pradėsime visiškai pradingusiame, tačiau į visos Lietuvos istoriją įėjusiame Ožekių kaime, stabtelsime Margiuose ir iš Helmuto Lotužio išgirsime dar neseną, bet dramatišką Antrojo pasaulinio karo pabaigos istoriją, pamatysime tai, kas liko iš Žydelių ir Muižininkų kaimų, sužinosime, ką vietiniai prisimena apie Žiobriškės dvarelį. Savaime suprantama, trumpam stabtelsime ir Agluonėnuose, o iš jų palei Agluoną pasieksime Kantvainus. Pagarbiai minėsime ir garsųjį Karaliaučiaus filosofą Imanuelį Kantą, nes be jo šeimos šių apylinkių istorija nebūtų tokia paslaptinga.
 

Filmų ciklo režisierė bei scenarijų autorė Dalia Kiseliūnaitė, operatorius Nerijus Jankauskas, montuotojas Dalius Sakavičius, kompozitorius Vladimiras Konstantinovas. Ciklas sukurtas įgyvendinant Klaipėdos etnokultūros centro projektą „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba www.ltkt.lt ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Išsamiau apie projektą:

 Kalbant apie kultūrą bei paveldą dažniausiai norisi akcentuoti tai, kas gyva ir vis dar perduodama iš kartos į kartą. Tačiau ne visas kultūros laukas susideda vien tik iš gyvosios tradicijos, todėl labai svarbu bei tikslinga fiksuoti tai, kas jau nuėjo arba šiuo metu eina į nebūtį.
Etnografiniame Mažosios Lietuvos regione kultūros paveldą išsaugoti ypač sudėtinga dėl to, kad nemaža jo dalis buvo sunaikinta baigiantis II Pasauliniam karui, tačiau dar didesnė dalis sunaikinta po karo. Nykimo procesas tebevyksta ir mūsų dienomis, todėl svarbu dokumentuoti tai, ką turime dabar, nes po keleto metų vietovė gali neatpažįstamai pasikeisti. Dėl to Klaipėdos etnokultūros centre gimė projektas „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“. Projektas turi ne vieną tikslą, tačiau aktualiausia Jums pristatyti autentišką, moksliniais tyrimais pagrįstą filmų ciklą. Filmuose išvysite unikalią, moksliškai atrinktą, profesionaliai užfiksuotą medžiagą apie nykstančias ir sparčiai besikeičiančias etnografinio Mažosios Lietuvos regiono vietoves. Įspūdingus gamtovaizdžius, sunkiai prieinamų ir mažai žinomų objektų vaizdus lydi archeologų ir istorikų komentarai, pokalbiai su žmonėmis, gimusiais ir gyvenančiais Klaipėdos krašte ir buvusio pasienio apylinkėse.

Data: 2022-11-16 | Pradžia: 17:30 val