Koncertas „Laumių monai“ (VU „Ratilio“)

ADVENTAS KLAIPĖDOS ETNOCENTRE:
NUO MAŽOSIOS LIETUVOS PIRŠTINIŲ IKI ... LAUMIŲ

Gruodžio 3 d. 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ (vad. Milda Ričkutė ir Kristina Aponovičiūtė) koncertas „Laumių monai“. ✨
 
Programa skirta antropologės ir archeologės, baltų kultūros tyrinėtojos Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms. Koncertas vyks etnocentro salėje (būtina išankstinė registracija tel. (8 46) 410108) bei bus transliuojamas tiesiogiai mūsų „Facebook“ (etnocentras.lt) paskyroje.
 
Regis, sunku rasti žmogų, kuris, bent jau viena ausimi, nebūtų girdėjęs apie laumes – baltiškos kilmės mitologines būtybes. Tačiau faktas, kad pirmasis senųjų rašytinių šaltinių autorius, paminėjęs šią mitinę būtybę, yra būtent Klaipėdos krašto etnografas, mitologas – Matas Pretorijus (Klaipėdietis), tikriausiai, nėra plačiai žinomas. Jis rašo, kad „Laumės – vandens nimfos, kurios, kaip senieji nadruviai pasakoja, esančios viskuo panašios į moterį, išskyrus tai, jog jų rankos ir kojos kiek plokščios, ypač rankų ir kojų pirštai <...>“.
 
Todėl nenuostabu, kad ši mistiška bei ypatinga programa gimė konsultuojantis su mitologu Dainiumi Razausku, studijuojant mitologijos šaltinius, skaitant sakmes. Darbuojantis istorijų pasakojimo dirbtuvėse su profesionalia pasakotoja Milda Varnauskaite, vėliau – dalyvaujant aktorinio meistriškumo pratybose pas aktorę Marcelę Sirgedienę. Taip buvo sukurta ši įvairiažanrė, daugiamedijinė istorijų, tradicinių dainų, sutartinių, muzikinių improvizacijų ir dailės pynė.

Simboliška, gražu bei teisinga, kad „Ratilio“ kolektyvas programą, kurios centre yra laumė, advento laikotarpiu pristatys Klaipėdoje.
 
Kviečiame pažinti „Laumių monus“. ✨

Data: 2021-12-03 | Pradžia: 17:00 val