Naujienos

Klaipėdos etnokultūros centrui - 30

2021 04 15

Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras švenčia vaisingą – 30-ąjį, gimtadienį! Šiandien džiaugsmingai verstis kūliu galėtume net keletą kartų. Pirmiausia todėl, kad yra minima Pasaulinė kultūros diena, kurios proga Klaipėdos etnokultūros centras, švenčiantis savo gimtadienį, nori su Klaipėda, bei visa Lietuva, pasidalinti sukauptais kultūros aruodais.

Pirmoji dovana, kurią norime išpakuoti jubiliejaus proga – niekur anksčiau nerodytas – filmas „Varškės pyragas“ iš ciklo „Ką mes bevalgėm? Klaipėdos krašto tradiciniai valgiai“. Ciklo sumanymą bei jo giluminę idėją mums plačiau pristatys filmų režisierė ir scenarijų autorė – Dalia Kiseliūnaitė, kurios įžanginę prakalbą, patogumo dėlei, parodysime prieš pat filmą. Šis filmas – pirmoji Klaipėdos etnokultūros centro dovana mūsų lankytojams, klausytojams ir žiūrovams. Šiais metais ir toliau dalinsimės vertingomis dovanomis, kurios, tikime, praturtins ne tik jūsų stalą, pavyzdžiui, tradicinių Klaipėdos krašto patiekalų receptais, bet ir dvasią. Džiaugiamės galėdami tradicijas kurti kartu!

***

Plačiau apie filmą – pusvalandžio trukmės filmas „Varškės pyragas“ iš ciklo „Ką mes bevalgėm? Klaipėdos krašto tradiciniai valgiai“ išmokys išsikepti tradicinį lietuvininkų varškės pyragą. Šis receptas atkeliavo iš Briedžių šeimos, kuri gyveno „anapus rubežiaus“, Žemaičių Naumiesčio pašonėje, Sugintų kaime. Darbščią, nuoširdžiai krikščionišką ir kaimynišką šeimą gerbė apylinkių senbuviai, nemažai vietos jai skirta J. Janavičienės knygoje apie Žemaičių Naumiestį. Edita Gložaitienė (Bukolytė), vasaromis auginta senelio statytoje sodyboje, lepinta močiutės ir „kūmytės“, daug iš jų išmoko ir gyvai dalinsis ne tik pyrago kepimo patirtimi. Kai žiūrovų akivaizdoje iš orkaitės bus ištrauktas pasipūtęs gražuolis pyragas, jį skanaudami pakalbėsim apie tai, kodėl Žemaičių Naumiesčio liuteronai nelaikė savęs žemaičiais, ką žmogui reiškia šeima ir kodėl gyvenimas yra gražus. Filme „perskrisime“ buvusį „rubežių“, pavartysime senus giesmynus ir šeimos albumus, paklausysime Žemaičių Naumiesčio instrumentų, lietuvininkų dainų ir giesmių.

Režisierė ir scenarijaus autorė Dalia Kiseliūnaitė, operatorius Nerijus Jankauskas, montuotojas Dalius Sakavičius.

Filmą „Varškės pyragas“ kviečiame žiūrėti Jums patogiu metu Klaipėdos etnokultūros centro „YouTube“ paskyroje: https://youtu.be/orZrEO7Mlsc

 

 

EKC_538x358-cfc2de18b8a775a874567f65ac7cd4be.jpg