Naujienos

Tarptautinės žydų kultūros dienos prasidės Klaipėdos etnokultūros centre

2021 09 07

Visuose renginiuose dalyvavimas galimas tik su Galimybių pasu.

Šiais metais pirmą kartą Klaipėdoje rengiamose Tarptautinėse žydų kultūros dienose „Šalom visuos kraštuos“, klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės galimybę prisiminti bei naujai susipažinti su turtinga žydų visuomenės istorija, įdomiomis tradicijomis, savita kultūra. Naujai atrasti artimesnių ir tolimesnių šalių tradicijas, susipažinti su gyvenančiųjų drauge ypatumais, pasimokyti skirtingų kultūrų bendravimo svarbos kviečia ir Klaipėdos etnokultūros centras.

Tarptautinių žydų kultūros dienų renginiai vyksiantys Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10):

 I. Parodos atidarymas ,,Istorijos iškirptos popieriuje. Inspiruojančios žydų tradicijos”

Rugsėjo 16 d. 18 val. Klaipėdos etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10) vyks pirmasis Tarptautinių žydų kultūros dienų Klaipėdoje renginys – tradicinių žydų karpinių parodos atidarymas ,,Istorijos iškirptos popieriuje. Inspiruojančios žydų tradicijos”.Parodoje – Varšuvos universiteto Hebrajų studijų katedros doktorantės Agata Szepe rankų darbo popieriaus karpiniai, įkvėpti tradicinių žydų karpinių stiliaus, populiarių temų ir simbolikos. Eksponuojamuose kūriniuose darbų autorė remiasi sudėtingais ornamentais ir figūromis pasižyminčia vacui stilistika. Karpiniuose perteikiamos religinės ir buities temos persipina su buvusia, įsivaizduojama ir esama pasaulio žydų istorija. A. Szepe karpiniai buvo eksponuojami POLIN muziejuje Varšuvoje (Lenkija), Rabbinatsmuseum Braunsbach (Vokietija), buvo publikuoti žurnale „New Republic“ (JAV). Paroda Klaipėdos etnokultūros centre veiks iki spalio 15 d. darbo dienomis, 10–18 val.

II. Paskaita-diskusija ,,Rabino Isaak'o Rülf'o idėjos ir jų kaita“

Spalio 12 d. 18 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks paskaita-diskusija ,,Rabino Isaak'o Rülf'o idėjos ir jų kaita“. Paskaitos autorius  ir vedėjas Klaipėdos universiteto  Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto dr. H.Vitkus.

Klaipėdos Sinagogos bendruomenės (Synagogen Gemeinde) rabinas, aktyvus visuomenės veikėjas, filosofas, vienas sionistinio judėjimo vadovų bei publicistas Isaak‘as Rülf‘as yra tapęs XIX a. antrosios pusės Klaipėdos vaizdinio dalimi. Klaipėdos žydų bendruomenių socialinio ir kultūrinio gyvenimo suklestėjimas yra siejamas su I. Rülf‘o veikla. Būtent čia, Klaipėdoje, ne tik kaip šiauriausiai nutolusiame Rytų Prūsijos mieste, bet ir kaip „paribio“ su Rusija erdvėje I. Rülf‘as susidūrė su socialiniais, kultūriniais bei politiniais iššūkiais, formavusiais jo pažiūras: jeigu 1865-aisiais I. Rülf‘as į Klaipėdą atvyko kaip emancipuotas judėjų tikybos vokietis, tai 1897-aisiais jis jau buvo perėmęs musar idėjas bei tapęs dvasiniu religinio sionizmo lyderiu. Dr. H. Vitkaus paskaitoje sieksime aptarti veiksnius, paskatinusius tokią I. Rülf‘o pozicijos transformaciją bei jo politinių, socialinių bei kultūrinių („gyvenimiškos filosofijos“) idėjų kaitą.

Daugiau informacijos apie lektorių: https://briai.ku.lt/darbuotojai/mokslo-darbuotojai/hektoras-vitkus/

Visuose renginiuose dalyvavimas galimas tik su Galimybių pasu. Atsiprašome už nepatogumus.

Esant karantino ribojimams, lankytojų prašoma laikytis visų LR galiojančių saugumo reikalavimų.

Renginių metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie bus skelbiami socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje.

Nuotraukoje - Isaak Rülf.

Tarptautinių žydų kultūros dienų Klaipėdoje partneriai, rėmėjai: Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lenkų institutas Vilniuje, Izraelio ambasada Vilniuje, Žydų kultūros paveldas, Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras, Klaipėdos žydų bendruomenė, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

Daugiau informacijos apie Tarptautines žydų kultūros dienas Klaipėdoje rasite čia.

 

Tarptautinės žydų kultūros dienos-0defef5ec913255e289fb67a7c2298b5.jpg