Paroda Mažosios Lietuvos delmonai. Gyvoji tradicija

Paroda Mažosios Lietuvos delmonai. Gyvoji tradicija

MAŽOSIOS LIETUVOS DELMONAI

Gyvoji tradicija

Delmõnas - tradicinė Klaipėdos krašto moteriškos aprangos detalė, savo paskirtimi atstojusi piniginę ir rankinę, neaptinkama kituose Lietuvos etnografiniuose regionuose. Ši vertybė Klaipėdos etnokultūros centro teikimu 2019 metais įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą.

Muziejuose ir privačiose kolekcijose išlikę autentiški XIX a. pab.–XX a. pr. rankdarbiai saugomi kaip lietuvininkių (Mažosios Lietuvos vietinių gyventojų) palikimo dalis. Krašto moterys  delmonus ryšėjo nuolat, tai buvo praktiškas tradicinės aprangos priedas, šimtarašte juostele parišamas ties juosmeniu po prijuoste taip, kad matydavosi tik jo kraštelis. Delmonai, kuriuos ryšėdavo išeidamos iš namų į bažnyčią, svečius, turgų, buvo gražiai dekoruoti. Į delmoną įsidėdavo raktus, sulenkiamą peiliuką, pinigėlių, nosinaitę, šukas.

Pagrindinis šių krepšelių dekoravimo būdas – siuvinėjimas siūlais ir stiklo karoliukais. Siuvinėjama ant tamsios, dažniausiai juodos spalvos vilnonio ar aksominio audinio skirtingų rūšių, storių įvairiaspalviais siūlais, įvairiais siuvinėjimo būdais. Pagrindiniai lietuvininkių delmonų dekoro motyvai yra augalų vaizdavimas puokštės, šakelės, medžio, žiedo ar vainiko pavidalais, puošiama ir inicialais, data bei prasminiu tekstu.

Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras 2020-aisias Tautodailės metais parengė virtualią parodą „Mažosios Lietuvos delmonai. Gyvoji tradicija“. Joje pristatomi Ainos Endružienės, Valerijos Jurevičienės, Elenos Matulionienės, Ievos Matulionytės, Ramunės Našlėnienės, Daivos Rekašiutės, Bronės Surdokienės, Ilonos Tulabienės, Irenos Ungaro sukurti delmonai, pateikiama informacija apie kiekvieną autorę. Šią virtualią ekspoziciją numatoma ateityje plėsti.

Delmonai šiandien tampa labai populiarūs, jie ryšimi ne tik su Mažosios Lietuvos tautiniu kostiumu, bet puikiai dera ir prie šiuolaikinės aprangos kaip praktiškas, puošnus, dažnai ir tapatybę pabrėžiantis aksesuaras, gausėja delmonų gamintojų gretos. Klaipėdos etnokultūros centras aktyviai rūpinasi šios vertybės saugojimu ir sklaida – vykdo projektą „Mažosios Lietuvos amatystė“, kurio metu rengiamos paskaitos, vyksta delmonų kūrimo edukacijos, rengiamos parodos. Paroda „Mažosios Lietuvos delmonai. Gyvoji tradicija“ yra šio projekto dalis.

Dr. Elena Matulionienė,

Irena Armonienė