Dainavimas virš balso (dziedāšana ar pusbalsu)

Dainavimas virš balso (dziedāšana ar pusbalsu)-705b2b1bde55fd635a44a805625b9754.jpeg
Tarptautiniame nematerialaus kultūros paveldo festivalyje „Lauksnos“ metu bus pristatytas DAINAVIMAS VIRŠ BALSO (dziedāšana ar pusbalsu) į Latvijos nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įtrauktas 2017 m.
Dainavimas virš balso yra ypatinga daugiabalsio dainavimo rūšis, kuri išlikusi tik su Rusija besiribojančiose Šiaurės Latgalos vietovėse. Tai tribalsis dainavimas, kai melodija atliekama viena ar dviem žemesnėmis akompanuojančiomis partijomis, posmo pabaigoje užkeliant vieną balsą. Pastarasis bruožas yra svarbiausias. Dainuojama labai garsiai, dažniausiai antroje posmelio pusėje vienam solistui (solistei) įsiterpiant ypatingu būdu, kuris dažnai vadinamas „šaukimu“. Toks dainavimas buvo praktikuojamas lauke, ypač talkose ar kaimo šventėse, kad kaimynai girdėtų. Ne kiekvienas dainininkas galėjo dainuoti šią virš balso partiją.
Dainavimas virš balso yra vienas iš tradicinių šiaurės latgalių dainavimą reprezentuojančių ženklų, šiais laikais dažniausiai perimamas dainuojant etnografiniuose ansambliuose. Tačiau pasitaiko atvejų, kai jaunesnės ir vidurinės kartos bendruomenių dainininkai bando išmokti ir praktikuoti savo įgūdžius savarankiškai.
Birželio 28 d., festivalio metu, dainavimo virš balso (pusbalsu) tradiciją pristatys FOLKLORO ANSAMBLIS „UPĪTE“, įkurtas 2002 m. vaikų folkloro grupės pagrindu. Tai aktyviausia folkloro grupė Šiaurės Latgaloje, puoselėjanti ir propaguojanti Šiaurės Latgalos kultūrą, šokius, žaidimus, dainas. „Upīte“ puoselėja į nematerialiųjų kultūros vertybių sąrašą įtrauktą dainavimą virš balso, vilki Abrenės tautiniais kostiumais, aktyviai dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose.
Folkloro ansamblio vadovas Andris Slišanas (Andris Slišāns).